Türkiye Bilişim Derneği (TBD) İstanbul Şubesi Veri Bilimi Çalışma Grubu ve Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) işbirliği ile 27 Ağustos-3 Eylül 2023 tarihleri arasında TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi‘nde (TOVAK UMA’da) düzenlenen VII. Disiplinlerarası Uygulamalı Veri Madenciliği Çalıştayı 2023 başarıyla tamamlanmıştır. Çalıştay kapsamında güzel bir coğrafyada ve sadece katılımcılara tahsis edilen TOVAK UMA tesisinde veri madenciliği ve makine öğrenmesi algoritmaları Python dilinde uygulamalı olarak ele alınmıştır. Bu yıl da geçtiğimiz yıllardaki gibi kontenjanımız çalıştay öncesinde doldu. Hem akademi hem de sektörden çalıştayımıza ilgi oldukça yoğundu.

Disiplinlerarası Uygulamalı Veri Madenciliği Çalıştayı 2023

İlk gün çalıştayın açılışını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi ve Çalıştay Onursal Başkanı Prof. Dr. Erdal Balaban veriden öğrenen modeller ile veri madenciliğindeki temel konuları aktarmıştır. Ardından Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İlkim Ecem Emre tarafından Python dilindeki temel kütüphanelerden NumPy ve pandas sırasıyla ele alınmıştır.

Salı günkü oturumlar, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu İçen‘in veri görselleştirme üzerine olan sunumu ile başlamıştır. Veri görselleştirmede sıklıkla kullanılan grafikler istatistiksel teorik bilgiler ile katılımcılara sunulmuş, Python uygulamalarına yer verilmiştir. Öğleden sonraki oturumda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Elif Kartal tarafından veri ön-işleme teknikleri Python’da uygulamalı biçimde anlatılmıştır.

Çarşamba günü sabah oturumunda Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Çınar Gaussian Bayes algoritması ile sınıflandırma, öğleden sonraki oturumda İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi L. Sinem Sarul regresyon teknikleri hakkında hem teorik hem de Python uygulamalarını katılımcılara aktarmıştır.

Perşembe günü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. F. Önay Koçoğlu pekiştirmeli öğrenme konusunu anlatmıştır. Ardından öğleden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Özen yapay sinir ağları ile sınıflandırma konusunu ele almıştır. Her iki hocamız da katılımcılara algoritmaların Python ile nasıl uygulandığı konusunda bilgi vermiştir.

Cuma günü Medipol Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu çalıştay katılımcılarına derin öğrenme algoritmaları konusunu aktarmış, ardından bilgisayarda katılımcılara nesne tanıma üzerine uygulamalar yaptırmıştır. Son oturumda ise Prof. Dr. M. Erdal Balaban ve Doç. Dr. Elif Kartal ChatGPT ile nasıl veri madenciliği uygulamaları yapılabileceği üzerine bir sunum gerçekleştirmiş ve uygulama yapmıştır. Bu oturumun ardından Çalıştay Sertifika Töreni gerçekleştirilmiştir. Sertifika töreninde, tüm katılımcılar söz almış ve çalıştayın genel değerlendirmesi yapılmıştır. Çalıştay organizasyonunu gerçekleştiren iki kurum adına TBD İstanbul Onur Kurulu Üyesi Sayın Deniz Tiryakioğlu ve TOVAK Başkanı Sayın Ali Turan törende söz almıştır. Tüm çalıştay eğitmen ve katılımcılarına sertifika takdim edilmiştir. Çalıştay boyunca oturumlardan sonra sosyal etkinlikler düzenlenmiş olup, Cumartesi günü tekne turu ile çalıştay sona ermiştir. Her sene büyük bir keyifle düzenlenen Veri Madenciliği Çalıştayı’nda katılımcılarımızın memnuniyeti ve bir sonraki sene tekrar buluşma arzusu Çalıştay Düzenleme Kurulu’nun tüm yorgunluğunu almaktadır. Akademik ilişkiler ve dostluklar kurulmasına, yeni projeler üretilmesine vesile olan bu çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve elbette değerli çalıştay katılımcılarımıza içten teşekkürlerimizi sunarız.

Bu yıl kontenjanımızın dolması sebebiyle aramızda olamayan, çalıştayımızdan yeni haberdar olan ya da geçmiş senelerdeki çalıştayımıza katılan ve tekrar aramızda olmak isteyen herkesle 2024’te Turunç’ta görüşmek dileğiyle. Ağustos’un son Eylül’ün ilk haftasını VMÇalıştay2024 olarak lütfen şimdiden ajandalarınıza kaydediniz!

Loading