Amaç


Günümüzde yalnızca bilginin toplanması, depolanması ve klasik sorgu yöntemleri ile bu ilgilere ulaşılması yetmemektedir. Kamu ve özel sektörde yer alan organizasyonların ellerinde bulunan büyük veriden (big data) ileriye dönük tahminlerde bulunması, çıkarım yapmayı sağlayacak gizli örüntüleri elde edebilmesi önem taşımaktadır. Veri madenciliği fazla miktardaki veri arasından işe yarar bilginin çıkarılabilmesi için çeşitli yöntem ve teknikler sunmaktadır. Veri madenciliği uygulamaları ise kamu ve özel sektörde günden güne yaygınlaşmaktadır.

V. Disiplinlerarası Uygulamalı Veri Madenciliği Çalıştayı 2020; veri madenciliği ve R programlama dili ile ilgili temel bilgileri vermeyi, verinin analizlere hazırlanma sürecini, özellikle sınıflandırma ve kümeleme konusunda sıkça kullanılan teknikleri, yapılan analizlerden elde edilecek sonuçların nasıl doğrulanacağını ve bu sonuçların nasıl görsel biçimde sunulacağını aktarmayı amaçlamıştır. Aynı zamanda katılımcılar çalıştayda, örnek durum incelemeleri üzerinden R programlama diliyle RStudio’da veri madenciliği tekniklerini nasıl uygulayabileceklerini öğrenme fırsatı bulacaktır.

Bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi eğitmenlerimiz sağlık, tıp, finans gibi konularında sektörel uygulamaları değerli katılımcılarımızla birlikte gerçekleştirecektir.

Çalıştay Organizasyonu


Çalıştay; Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Veri Bilimi Çalışma Grubu, Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) ve İstanbul Gelişim Üniversitesi işbirliği ile TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi‘nde gerçekleştirilecektir.

Düzenleme Kurulu Başkanı

 • Prof. Dr. M. Erdal Balaban

Düzenleme Kurulu Üyeleri

 • Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu
 • Dr. Ayşe Çınar
 • Dr. Elif Kartal
 • Dr. Gülser Acar Dondurmacı
 • İlkim Ecem Emre
 • Dr. Zeki Özen

Kayıt


Çalıştay ön kayıtları başlamıştır. Ön kayıt formunu doldurulduktan sonra çalıştay kaydının kesinleşmesi, çalıştay ücretinin ödendiğini gösteren dekontun vmyazokulu@gmail.com adresine gönderilmesiyle gerçekleşecektir.

Katılım Ücreti ve Konaklama


30 Ağustos 2020 Pazar (Giriş) – 6 Eylül 2020 Pazar (Çıkış) tarihleri arasında yapılacak çalıştay ücreti;

 • odalarda kişi başı konaklama,
 • kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği,
 • hafta sonu (cumartesi günü) tekne gezisi,
 • gala (barbekü) gecesi

olmak üzere toplam ücret 2500TL‘dir.

En fazla 30 katılımcı ile sınırlanan kontenjanın dolmaması durumunda kayıt alınabilecektir; ancak Ağustos 2020’dan sonra yapılan kayıt ve ödemelerde %20 ek fiyat uygulanacaktır. Ödemeler taksitle yapılabilecek olup 1 Ağustos 2019’a kadar tüm ödemelerin tamamlanmış olması gerekmektedir.

TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi’nde çalıştay katılımcılarının konaklaması için ayrılan odalar odalar 2, gerektiğinde 3 kişilik olabilecektir. Sınırlı sayıdaki tek kişilik odalarda kalmak isteyen katılımcılarımız için çalıştay ücreti 3300TL‘dir.

KAYIT ÜCRETİ İÇİN BANKA HESAP BİLGİLERİ

TÜRK LİRASI (₺) HESABI

ALICI: Akademi Turizm Reklamcılık Sanat Ürünleri Tanıtım
ve Danışmanlık Limited Şirketi
Finansbank Acıbadem Şubesi
Şube Kodu: 00929
Hesap No: 22595400
IBAN: TR16 0011 1000 0000 0022 5954 00

NOT: Kayıt ücretinin Mayıs, Haziran ve Temmuz olmak üzere 3 taksitle ödenmesi mümkündür. Lütfen katılım ücretini gönderirken AÇIKLAMA bölümüne VM Calistay – Adınızı ve Soyadınızı ekleyiniz. Çalıştay ücretinin ödendiğini gösteren dekontu vmyazokulu@gmail.com adresine gönderiniz (1 Mayıs 2020 tarihine kadar 500TL’lik ön ödemenin yapılması gerekmektedir).

Ulaşım


Katılımcılarımız çalıştay yerine ulaşmak için; Dalaman Havalimanı’ndan Havaş ile Marmaris Otogar, Marmaris Otogar’dan Turunç minibüsleri ile TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi yolunu kullanabilirler.

Dalaman Havalimanı ve TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi arası yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Önemli Bilgiler


Çalıştay sonunda katılımcılara sertifika verilecektir (Türkiye Bilişim Derneği Veri Bilimi Çalışma Grubu ve Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı).

Katılımcılar, çalıştaya gelirken kişisel dizüstü bilgisayarlarını da yanlarında mutlaka getirmelidir. Çalıştay öncesinde dizüstü bilgisayarlara Java, R 3.5.3 ve RStudio‘nun yüklenmiş olması önerilmektedir. 30 Ağustos 2019, Pazar akşamı ilgili yazılımların bilgisayara yüklenmesi konusunda eğitmenlerimiz katılımcılarımıza destek sağlayacaktır.

Çalıştaya katılım 30 kişilik kontenjanla sınırlıdır.

Her türlü sorunuz için vmyazokulu@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 2,906 total views,  1 views today