Marmara Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
Endüstri Mühendisliği Bölümü

Dr. Seniye Ümit Fırat Oktay; Üniversite’de Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu üyelikleri yanında, özel sektörde proje bazlı danışmanlıklar yaptı.

İngiltere-İskoçya Strathclyde Universitesi’nde konuk araştırmacı, konuk Prof. pozisyonlarında üç farklı dönemde bulundu ve birlikte yürütülen Avrupa yayılımlı ortak projelerin Türkiye koordinatörlüğünü yaptı. Üniversite BAP destekli akademik projeler yanında İTO, İSO, SKD ve İKV gibi endüstriye öncülük eden Kurumlar için de projeler gerçekleştirdi.

“İmalat Sanayii’nde Emek Prodüktivitesi” konulu Doktora tezinin ardından, Prodüktivite ve Performans Analizi, Kalite Yönetimi ve Mühendisliği, TKY, Altı Sigma, Süreç Analizi, CRM, KOBİ’ler de Süreç Yönetimi, Risk Analizi ve Yönetimi, Müşteri Segmentasyonu ve BI uygulamaları, Veri Madenciliği, Sürdürülebilirlik, Büyük Veri ve Sanayi 4.0-Dijital Dönüşüm alanlarında 200’ün üzerinde akademik çalışma gerçekleştirdi.

Makale, bildiri, kitap ve proje olarak paylaşılan çalışmalarının çoğunluğu hizmet/imalat sektörlerinde uygulamaları içermektedir. Halen endüstriye ve toplumun diğer kesimlerine yönelik dergilerde bilgilendirici araştırma yazılarını da sürdürmektedir. Ulusal ve uluslararası projelerde yer aldı. Türkiye’ de 8 farklı Üniversite’de Lisans- Lisansüstü düzeylerde farklı dersler verdi.

Pek çok ulusal ve uluslararası projede yürütücü, yönetici ve araştırmacı olarak yer aldı. Bu projelerden bazıları,  EPSRC -Engineering and Physical Science Research Council –UK, İKV, SKD Türkiye, İSO, İTO, Italian Foreign Trade Institute, BAP-Marmara Üniversitesi tarafından desteklenen araştırmalardır. Proje raporlarının daha geniş paylaşımı açısından, Kurumlar tarafından kitap olarak basılarak değerlendirildi. 

Son beş yıldır araştırma yoğunluğu sürdürülebilirlik konuları ile Endüstri 4.0 devrimi(Büyük veri ve Veri Madenciliği) ve ilgili bileşenler olup bu alanda faklı kurum ve kuruluşlarda seminer- eğitim, konferanslar verdi.

510 total views, 2 views today